عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: در حال حاضر کشورهای که در گذشته محصول تولیدی تاکستان‌های استان خراسان شمالی را خریداری می‌کردند تعرفه واردات این محصول از ایران را افزایش داده‌اند.

علی اکبری عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی ، در خصوص وضعیت برداشت محصولات باغی در کشور، گفت: در حوزه باغداری و در فصل برداشت محصولاتی مانند سیب و انگور  با مشکلات جدی روبه رو هستیم.
محصول ۱۰ هزار هکتار باغ انگور خراسان شمالی بر روی دست باغداران
نماینده مردم بجنورد، مانه، سملقان، جاجرم و گرمه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در استان خراسان شمالی حدود ۱۰ هزار هکتار باغستان انگور وجود دارد که محصول تولیدی آنها در حال حاضر بر روی دست باغداران مانده است، ادامه داد: این انتظار وجود دارد تا با اقدامات فرابخشی و ورود وزارت اقتصاد و تنظیم تعرفه‌های صادراتی و وارداتی محصول باقی مانده بر روی دست باغداران انگور صادر شود.
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه در حال حاضر کشورهای پاکستان و افغانستان که در گذشته محصول تولیدی تاکستان‌های خراسان شمالی را خریداری می‌کردند تعرفه واردات این محصول از ایران را افزایش داده‌اند، عنوان کرد: افزایش تعرفه واردات انگور ایرانی توسط کشورهای افغانستان و پاکستان موجب شده تا تجار تمایلی به صادرات این محصول نداشته باشند.
میوه انگور برداشت
وی با بیان اینکه متاسفانه صنایع تبدیلی انگور در منطقه علی رغم سطح بسیار بالای زیر کشت این محصول بسیار ضعیف و در حد صفر است ، گفت: عدم امکان صادرات و نبود صنایع تبدیلی باعث شده تا محصول باغداران بر روی دست آنها باقی بماند.
عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در پایان با تاکید بر اینکه اگر صنایع تبدیلی انگور در منطقه وجود داشته باشد می‌توان زمینه افزایش چند برابری تولید انگور را ایجاد کرد، ادامه داد: افزایش تولید انگور زمینه و ظرفیت ایجاد تولید و اشتغال را فراهم می‌کند.
برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد