رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ و بسته بندی ایراناز کاهش صادرات محصولات چاپی در نیمه دوم سال جاری خبر داد و گفت: البته بازارهای خوبی فراهم شده است که کردستان عراق با بازار ۳۰۰تا ۴۰۰میلیون یورویی یکی از آن‌‌ها است.

مهندس بابک عابدین رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ و بسته بندی ایران با اشاره به وضعیت صادرات محصولات چاپی در سال جاری گفت:‌ امروز با توجه به شرایط تحریم ‌ها آمار دقیقی از صادرات محصولات چاپی نداریم، اما آمارهای کلی حاکی از این است که رشد صادرات در ماه ‌های نخست سال خوب بود،‌ اما در ماه ‌های گذشته با اتفاقاتی که در عراق رخ داد،‌ با کاهش صادرات محصولات چاپی مواجه شدیم.

وی ادامه داد:‌ البته وضعیت به همین منوال باقی نمی ‌ماند‌، چرا که با تسهیلاتی که اندیشیده شده است،‌ می ‌توان موانع را بر طرف کرد،‌ درست است که بازار عراق بازار هدف خوبی در سال‌ های اخیر برای صنعت چاپ بوده است،‌ اما سرمایه‌گذاری‌ هایی نیز بر بازار سوریه می ‌توان داشت.

عابدین تصریح کرد:‌ زیرساخت ‌های صنعتی سوریه اخیراً در دست راه‌اندازی است،‌ ما در نمایشگاه چاپ دبی پاویون صنعت چاپ ایران را برگزار کردیم و در ملاقات ‌هایی که با بازدیدکنندگان سوری داشتیم‌، به توافقات خوبی برای صادرات محصولات چاپی رسیدیم،‌ البته برای ارسال بار به سوریه باید از طریق امارات ارتباط برقرار کنیم.

پیگیری صادرات محصولات چاپی به کشورهای همسایه دیگر

وی گفت: در سوریه نیز مانند ایران بحث حمایت از تولید داخلی به صورت جدی دنبال می ‌شود‌، حتی شهرک ‌های صنعتی و مناطق آزادی در داخل دمشق در دست احداث است‌، اما در زمینه چاپ و بسته ‌بندی ما می ‌توانیم وارد عمل شویم.

عابدین در پاسخ به اینکه آذربایجان در سال ‌های گذشته چه میزان از محصولات چاپی ایران را پذیرفته است،‌ گفت:‌ آذربایجان همیشه بازار ایران بوده ولی بازار بسته ‌بندی ‌اش دست ترکیه است، مراودات مالی و اقتصادی آذربایجان با ترکیه است. بنا بر این آذربایجان فرصت کلیدی برای ما به شمار نمی ‌رود.

وی با بیان این مطلب که بازار جدیدی برای صنعت چاپ و بسته ‌بندی ایران فراهم شده است‌، گفت: فرصت خوبی که به وجود آمده و مبادلات ۳۰۰تا ۴۰۰میلیون یورویی را فراهم می ‌کند‌، مبادلات تجاری در حوزه چاپ با اقلیم کردستان عراق است‌، به دلیل حملات ارتش ترکیه به کردستان عراق و تحریم کالای ترکیه در این منطقه فرصت خوبی فراهم شده است که بتوانیم داد و ستد مالی با این منطقه را بیشتر برقرار کنیم. این تنها محدود به صنعت چاپ نمی ‌شود،‌ بلکه در کلیه صنایع کاربرد دارد.

شایان ذکر است اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ و بسته بندی ایران یکی از اتحادیه فعال در حوزه تشکلهای اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی ایران است.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد