مدیرکل دفتر پیش آگاهی سازمان حفظ نباتات کشور، رعایت نکردن اصول بهداشتی، هرس و وجود علف‌های هرز را علت افزایش حلزون در باغ‌های مرکبات شمال کشور عنوان کرد و گفت: این آفت در باغ‌ها قابل کنترل است.

«اکبر آهنگران» روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درخصوص هجوم حلزون به باغ‌های مرکبات شمال کشور و تغدیه آنها از مرکبات افزود: معضل وجود لیسک و حلزون مربوط به باغ‌های مرکبات شمال کشور  است و در باغ های جنوب کشور چنین آفتی را نداریم.

وی یکی از دلایل شیوع آفات را رطوبت در باغ ها برشمرد و اظهارداشت: اگر علف هرز سطح باغات کنترل شود رطوبت از بین می رود از آفات جلوگیری می شود.

به گفته و ی، در صورت تماس شاخ و برگ درختان مرکبات با زمین حلزون می تواند خود را به میوه رسانده و از آن تغذیه کند که همین امر موجب پوسیدگی میوه روی درختان می شود.

وی تصریح کرد: بنابراین برای جلوگیری از تشدید چنین آفاتی باید باغداران حذف علف های هرز، هرس به موقع و رعایت اصول بهداشتی را در دستور کار خود قرار دهند.

مدیرکل دفتر پیش  آگاهی سازمان حفظ نباتات گفت: برای کنترل آفت حلزون در باغ های مرکبات می توان از روش های فیزیکی و مکانیکی همچون  طعمه های مسموم و جمع آوری حلزون با دست استفاده کرد.

وی توصیه کرد: لازم است باغداران شمال کشور دستورالعمل های سازمان حفظ نباتات در استان برای مقابله با آفت حلزون را عملیاتی کنند.

آهنگران پیشنهاد داد: باغداران می توانند با غروب آفتاب با دست حلزون را از سطح باغ ها جمع‌آوری کنند و نیازی به بکارگیری از سموم نیست.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد