یک مقام مسئول گفت: افزایش صادرات محصولات شیلاتی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، رشد ۳ برابری داشته است.
عیسی گلشاهی مدیرکل دفتر بهبود کیفیت و فرآوری توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات در گفتگو با خبرنگارگروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به آخرین وضعیت تراز تجاری محصولات شیلاتی اظهار کرد: براساس آمار ۹ ماهه گمرک، ۸۲ هزار و ۵۰۰ تن انواع محصولات شیلاتی با ارزش بالغ بر ۲۸۳ میلیون دلار به بازارهای هدف صادر و در مقابل ۱۱۴ میلیون دلار ماهیان تجاری و تن ماهیان وارد شد.

وی با اشاره به اینکه تراز تجاری ۹ ماهه محصولات شیلاتی ۱۶۹ میلیون دلار است، افزود: برآورد صادرات ۱۰ ماهه محصولات شیلاتی حدود ۳۶۰ میلیون دلار است که با توجه به حجم واردات پیش بینی می شود که تراز تجاری این بخش به ۲۰۰ میلیون دلار برسد.

گلشاهی ادامه داد: تراز تجاری ۹ ماهه سال گذشته محصولات شیلاتی در مقابل ۲۰۵ میلیون دلار صادرات، ۱۰۵ میلیون دلار واردات داشتیم که این امر به سبب افزایش صادرات محصولات شیلاتی در ۹ ماه امسال بیانگر رشد ۳ برابری تراز تجاری است.

به گفته این مقام مسئول؛ صادرات محصولات شیلاتی امسال به طور متوسط در هر ماه از نظر وزنی ۲۵ درصد و ارزشی ۳۷ درصد رشد و در مقابل واردات از نظر وزنی ۲۱ درصد و ارزشی ۲۴ درصد کاهش داشته است.

وی از افزایش تولید و صادرات میگو خبر داد و گفت: مجموع صادرات میگو در سال گذشته حدود ۱۵ هزارتن بود، در حالیکه این رقم در ۹ ماهه امسال به ۱۵ هزار و ۱۷۷ تن رسید که این امر ناشی از رشد تولید میگو، ایجاد بازارهای جدید و افزایش تقاضا و رونق گرفتن بازار است.

مدیرکل دفتر بهبود و کیفیت آبزیان افزایش تقاضا در بازار داخل را ناشی از توزیع محصولات متنوع آماده به مصرف در بسته بندی‌های ۲۰۰ گرمی تا یک کیلویی دانست و گفت: همچنین عرضه میگوهای سوخاری و ناگت میگو در افزایش فروش بازار داخل تاثیر بسزایی داشته است.

وی با اشاره به تمهیدات اندیشیده شده برای کنترل بازار شب عید تصریح کرد: برای کاهش نگرانی های مردم و کنترل بازار به تمامی استان ها ابلاغ شده که تولید کنندگان در تمامی نمایشگاه بهاره حضور یابند که بدین منظور با همکاری اتحادیه تولید و تجارت آبزیان در تمامی فروشگاه های زنجیره ای سراسر کشور محصولات آبزی با تخفیف حداقل ۲۰ درصدی عرضه خواهد شد.

به گفته گلشاهی؛ نمایشگاه عرضه محصولات شیلاتی در استان تهران از ۲۱ تا ۲۷ اسفند اقدام به عرضه محصولات متنوع آبزی برای ایام پایانی سال خواهد کرد.

منبع خبر: باشگاه خبرنگاران جوان
برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد