عمده واردات کشاورزی از آمریکا و اروپا است

وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: هیچ نگرانی از بابت موجودی ذخایر نداریم و وضعیت ما در حوزه کود و بذر و سم عالی است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی در نشست هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با اشاره به فعالیت‌های این وزارتخانه گفت: بیش از ۲.۲ میلیون هکتار اراضی کشاورزی به سیستم آبیاری پیشرفته مجهز شده که ۱.۱ میلیون هکتار آن در دولت تدبیر و امید بوده است.

وی ادامه داد: در خصوص آب‌های مرزی ۲۲۰ هزار هکتار از پروژهای آب‌های مرزی را تحویل دادیم در حوزه بهره‌وری آب در سال ۹۲ به ازای هر متر مکعب ۱.۰۲ بهره‌وری صورت می‌گرفت که در سال ۹۷ این میزان به ۱.۳۴ رسیده است. در نشا کاری نیز ۲۵ درصد صرفه‌جویی آب صورت گرفته و پروژه‌های گلخانه‌ای گسترش پیدا کرده است.

حجتی تصریح کرد: تعاملات ما با فرانسه و چین علیرغم تحریم‌ها در حال توسعه است.

وی با اشاره به اثرگذاری تحریم‌ها گفت: با وجود آنکه اعلام شده غذا و دارو تحریم نیست اما من همان زمان هم پیش‌بینی می‌کردیم که در این حوزه اختلالات مالی داشته باشیم. اکنون نیز عمده واردات ما در بخش کشاورزی از اروپا و آمریکا است.

حجتی در خصوص ذخایر استراتژیک کشور گفت: هیچ نگرانی از بابت موجودی ذخایر نداریم و وضعیت ما در حوزه کود و بذر و سم عالی است فقط در ذرت کمی مشکل داریم که ذخایر دولتی ۲ میلیارد تن است که رقم مناسبی است.

وی ادامه داد: یکی از گرفتاری‌های مشترک ما صادرات است که هیچ وقت وضعیت خوبی نداشتیم، عضو هیچ پیمان منطقه‌ای نبودیم و به تازگی عضو اوراسیا شدیم که کشورهای عضو این پیمان مزیت‌های خوبی دارند و می‌توان از این ظرفیت استفاده کرد.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به صادرات گفت: کشورهای عراق و افغانستان صادرات ما را مدیریت می‌کنند و با تفرق ارزی و قدرت مالی که دارند، به ما کمک کردند.

حجتی با انتقاد از روش کشت در برخی مناطق گفت: هنوز برخی نمی‌دانند که محصول را باید با توجه به عرضه تولید کرد چون پارسال فلان قیمت گوجه فرنگی خریدند پس حتما امسال هم همین قیمت می‌خرند در حال حاضر من برای دو سه محصول نگران هستم هر چند تمهیدات لازم اندیشیده شده در چند محصول مانند سیب و زعفران و مرکبات شمال رشد جهشی داشته‌ایم.

وی با بیان اینکه تولید زعفران از ٣٥٠ هزار تن در سال گذشته، به ٥٠٠ هزار تن رسیده است، گفت: تولید سیب ایران به ٤ میلیون تن و مرکبات به ٤.٥ میلیون تن رسیده است که نگرانی برای آنها وجود دارد و باید صادرات را رونق داد.

به گفته حجتی، کارگروه‌هایی نیز به این منظور تشکیل شده تا بتوان مازاد تولید را ساماندهی و صادر کرد.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه در مورد محصولی همچون گوجه فرنگی، وزارت جهاد ٣٥٠ تا ٣٦٠ هزار تن ظرف هفته‌های گذشته خرید انجام داده است؛ این در حالی است که در چند روز اخیر نیز بیش از یک میلیون تن افزون بر مدت مشابه سال قبل در بازار، گوجه عرضه شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق شبکه خبری خوشه نیوز محفوظ است