استاندار هرمزگان ضمن تاکید بر استفاده از سیستم های نوین آبیاری در بخش کشاورزی، گفت: با توجه به بحران کم آبی ، نیازمند مدیریت بهینه مصرف آب در بخش کشاورزی هستیم.

جاسم جادری در نشست کارگروه بررسی آب مزارع و باغات استان هرمزگان اظهار داشت: در پی بارش‌ های اخیر در استان به میزان ۱۰۰ میلیون مترمکعب آب در منابع آب ‌گیر هرمزگان ذخیره ‌سازی شده اما با این وجود نیازمند صرفه جویی در مصرف آب هستیم.
جادری خاطرنشان کرد: امروزه کشورهای پرآب تر از ایران به سمت استفاده از سیستم‌ های نوین آبیاری و محاسبه هزینه فایده در امر تولیدهای کشاورزی حرکت کرده و به توسعه مطلوبی در این راستا رسیده ‌اند که نیاز است ما نیز در این مسیر گام برداریم.
وی بیان داشت: به عقیده اغلب کارشناسان مربوطه، تامین آب در سال‌ های آینده به یکی از مسائل اصلی و عمده کشورها تبدیل می‌شود.
جادری تصریح کرد: کشور ما کشوری نیمه‌ خشک و کم آب است و گاهی زمان‌های بارش و محل‌های بارش طبق پیش‌بینی‌ها و انتظارات نیست که این امر سبب ورود خلل در رویه مدیریت آب می‌ شود.
استاندار هرمزگان افزود: سرانه مصرف آب در ایران بیش از دو برابر سرانه جهانی است که نیازمند مدیریت بهینه‌ تر در حوزه آب و به خصوص مصرف آب کشاورزی هستیم.
۱۸ سال خشکسالی و کم آبی در هرمزگان موجب خشک شدن ۳۶۵ حلقه چاه آب آشامیدنی ، ۱۸ دهنه چشمه و قنات،۱۰۰ حلقه چاه آب و کاهش آب ۱۳۵حلقه چاه بین۳۰ تا ۷۰ درصد شده و همچنین از ۷۴ دشت موجود در هرمزگان تمامی آنها دارای عملکرد منفی هستند و ۳۸ دشت ممنوعه بوده و آب مابقی دشت های این استان نیز شور اعلام شده است.
شرایط اقلیمی و جغرافیایی هرمزگان از لحاظ کم آبی و تجربه خشکسالی بیش از ۱۷ سال این واقعیت را نشان می دهد که این استان سال های سختی پیش رو دارد و برای کاهش مصرف آب و رونق کشاورزی باید به سامانه آبیاری نوین مجهز شود.
کم آبی و خشکسالی از تهدیدهای جدی در بخش کشاورزی هرمزگان هستند که برای مقابله با این تهدید ها باید از راهکارهایی همچون استفاده از سامانه آبیاری نوین، گیاهان سازگار با شرایط اقلیمی و بهینه سازی منابع آب بهره گرفت.
وسعت زمین های کشاورزی این استان ۱۶۰ هزار هکتار(۵۱درصد زراعی و ۴۹درصد باغی) با تولید سالانه افزون بر ۲ میلیون و ۸۰ هزار تن محصول می باشد که براساس اعلام سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان، اولویت اجرای سامانه های آبیاری نوین در این استان با محصولات استراتژیکی همچون گندم، کلزا، کنجد، گیاهان دارویی، جو و دانه های روغنی است.
تاکنون بیش از ۹۱ هزار هکتار از زمینهای کشاورزی هرمزگان به شبکه آبیاری نوین مجهز شده است.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد