تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی ۸ ماهه سال ۱۳۹۸ به بخش‌های اقتصادی مبلغ ۵۳۱۳٫۹ هزار میلیارد ریال است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۱۱۵۰٫۶ هزار میلیارد ریال (معادل ۲۷٫۶ درصد) افزایش داشته است.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، جدول ۱ بیانگر هدف از دریافت تسهیلات پرداختی در بخش‌های اقتصادی طی ۸ ماهه سال ۱۳۹۸ است. سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در کلیه بخش‌های اقتصادی طی ۸ ماهه سال جاری مبلغ ۲۸۵۷٫۳ هزار میلیارد ریال معادل ۵۳٫۸ درصد کل تسهیلات پرداختی است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۳۸۰٫۱ هزار میلیارد ریال معادل ۱۵٫۳ درصد افزایش داشته است. سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در ۸ ماهه سال جاری معادل ۱۱۵۶٫۶ هزار میلیارد ریال بوده است که حاکی از تخصیص ۴۰٫۵ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه درگردش کلیه بخش‌های اقتصادی (مبلغ ۲۸۵۷٫۳ هزار میلیارد ریال) است.
ملاحظه می‌شود از ۱۶۲۳٫۴ هزارمیلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل ۷۱٫۲ درصد آن (مبلغ ۱۱۵۶٫۶ هزار میلیارد ریال) در تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال جاری است.
در جدول شماره ۲ مشاهده می‌شود تعداد ۲۵۱۴۶۲ فقره تسهیلات به بخش صنعت و معدن با میانگین پرداختی هر فقره ۶٫۵ میلیارد ریال پرداخت شده است. درضمن در بخش خدمات تعداد ۲۳۵۷۰۷۵ فقره تسهیلات با میانگین پرداخت هر فقره ۰٫۸ میلیارد ریال پرداخت شده است.
گفتنی است، که همچنان باید در تداوم مسیر جاری ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود. بر این اساس ضروری است به افزایش توان مالی بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک‌ها، افزایش بهره‌وری بانک‌ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک‌ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم درتامین مالی طرح‌های اقتصادی (ایجادی)توجه ویژه‌ای کرد.
برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد