آذربایجان غربی رئیس جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از صادرات ۴۰ هزار تن سیب درختی از گمرکات استان خبرداد.

رسول جلیلی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه تاکنون حدود ۴٠ هزار تن سیب درختی از گمرکات آذربایجان‌غربی صادر شده است، گفت: پیش‌بینی می‌شود این رقم تا پایان امسال به بیش از ١٧۵ هزار تن افزایش یابد.

رئیس جهاد کشاورزی استان اظهار کرد: امسال یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن سیب درختی از باغات استان برداشت شد که از این میزان در حدود ۳۵۰ هزار تن به مصرف صنایع تبدیلی و ۵۰ هزار تن به مصرف تازه خوری رفته است .

جلیلی با بیان اینکه آذربایجان‌غربی قطب اول تولید سیب درختی کشور را به خود اختصاص داده است، ادامه داد:  امسال در حدود ۷۰۰ هزار تن از محصول تولیدی در سردخانه‌های استان ذخیره‌سازی شد که برای فروش روانه بازارهای مصرف داخلی و خارجی می‌ شود.

وی با بیان اینکه سیب درختی در تمامی شهرها و مناطق استان کاشت و تولید می‌شود، افزود: بیشترین سطح تولید سیب به ترتیب در شهرستان‌های ارومیه و اشنویه، میاندوآب و سلماس و مهاباد است.

جلیلی افزود: توجه ویژه به زیرساخت ها از جمله سورت و بسته بندی، بروز رسانی صنایع تبدیلی و تکمیلی و واحدهای سردخانه ای در استان در جهت کمک به افزایش صادرات این محصول ضروری است.

وی با اشاره به  چالشهای تولید سیب استان خاطر نشان کرد: عدم آشنایی تولید کنندگان با سلیقه بازارهای هدف ، استفاده از روش های غیر استاندارد برای جمع اوری سیب صنعتی ، هزینه بالای تولید ، تغییرات اقلیمی ، سرمازدگی و عدم استقبال تولید کنندگان از ارقام جدید پایه های رویشی و کمبود اعتبارات مالی برای اصلاح و نوسازی باغات را نیز از مهمترین چالش های بخش تولید سیب درختی عنوان کرد.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد